Precyzyjne i szybkie – pomiary laserowe 3D coraz popularniejsze

pomiary laserowe 3d

Kiedyś, gdy konieczne było zmierzenie budynku albo terenu, najczęściej wykorzystywano do tego celu tradycyjne miary. Potem do użytku weszły bardziej zaawansowane urządzenia geodezyjne. Teraz zamiast nich coraz częściej sięga się po nowoczesne pomiary laserowe.

Pomiary laserowe – o technice

Za pomocą zaawansowanych urządzeń laserowych można bardzo łatwo pobierać pomiary. Laser w ciągu sekundy bada tysiące punktów, a następnie na ich podstawie można przygotować specjalną chmurę punktów, która służy do dalszego modelowania, na przykład do przygotowania projektu 3D.

Pomiary laserowe prowadzone są nie tylko na mniejszych obiektach, na przykład przedmiotach jak części samochodowe. Również z powodzeniem sprawdzają się one w przypadku większych przestrzeni, na przykład całych budynków. Stosowane wówczas pomiary laserowe 3D – https://geoprofil.co/skaning-laserowy/ znacznie ułatwiają prace pomiarowe.

Na czym polegają pomiary laserowe 3D?

Do pomiarów laserowych konieczne jest zastosowanie odpowiedniego wyposażenia. Używane są wówczas urządzenia laserowe, które mogą z bardzo dużą szybkością i precyzją pobierać informacje o otoczeniu. Urządzenia te mogą działać stacjonarnie lub mogą być ruchome – wtedy można objąć ich działaniem większe powierzchnie.

Jednak sam pomiar laserowy to jeszcze nie wszystko. Poza nim konieczne jest również odpowiednie wykorzystanie zebranych podczas niego danych. Tutaj stosowane jest zaawansowane oprogramowanie do analizy chmury punktów, które potem może być używane do prowadzenia innych czynności, na przykład do inżynierii odwrotnej, tworzenia plików CAD, wizualizacji, szybkiego prototypowania.

Pomiary laserowe 3D – zastosowanie

Dzięki pomiarom laserowym możliwe jest uzyskanie bardzo dokładnych informacji dotyczącej różnych obiektów oraz przestrzeni. Jak wspomniano wcześniej, pomiary laserowe 3D mogą być wykorzystane do skanowania mniejszych obiektów, ale również nadają się one do pomiarów budynków czy przestrzeni.

Usługa skanowania laserowego używana jest między innymi w branży architektonicznej, budowlanej, w branży geodezyjnej. Można wówczas prowadzić pomiary różnych obiektów, na przykład budynków mieszkalnych, użytkowych, przemysłowych, elementów infrastrukturalnych. Dużym atutem jest możliwość prowadzenia pomiarów nawet bardzo złożonych, skomplikowanych obiektów, na przykład zabytkowych.

Aby zamówić pomiary laserowe 3D, wystarczy wybrać dobrą firmę, która ma w tym zakresie duże doświadczenie i może zapewnić swoim klientom kompleksową obsługę. Adresy firm dysponujących zaawansowanym zapleczem do prowadzenia skanowania laserowego można znaleźć już teraz w internecie.