Taras drewniany – elegancka alternatywa dla popularnej kostki

tarasy drewniane bielsko

Do wykonania tarasu mogą posłużyć różne materiały. Wśród nich znajduje się także drewno naturalne. To bardzo dobra alternatywa dla betonowej kostki brukowej, która dominuje przy polskich domach. Dlaczego warto zdecydować się na taras z drewna? Jak go wykonać?

Drewno jest naturalnym materiałem, który towarzyszy człowiekowi już od wielu lat. Można wykonać z niego wiele konstrukcji, nawet całe domy. Drewno również doskonale nadaje się do budowy tarasów. Chociaż nie są one tak popularne jak kostka betonowa, to jednak mają parę istotnych atutów na jej tle.

Taras drewniany – dlaczego warto?

Przede wszystkim taras drewniany przyciąga uwagę swoim atrakcyjnym wyglądem. Może on stanowić atrakcyjne dopełnienie domu w każdym stylu – nowoczesnym, tradycyjnym, dworkowym, aby nadać jego otoczeniu elegancki, szykowny wymiar. Drewniane tarasy mogą znajdować się zarówno przy samym budynku, ale również mogą tworzyć większą zabudowę, na przykład łączyć się z przestrzenią wokół basenu, prowadzić do budynków ogrodowych, sadu. Drewno jest materiałem naturalnym, który jest przyjazny dla środowiska, co jest obecnie dużym atutem. Ze względu na swoją specyfikę doskonale wpisuje się w zielone przestrzenie – wspaniale wygląda wraz z drzewami, krzewami i kwiatami. Także tarasy drewniane są przyjemne w użytkowaniu – drewno jest miękkie, ciepłe, dlatego można chodzić po nim nawet boso. Odpowiednio wykończone jest całkowicie bezpieczne.

Jak wybudować taras z drewna?

Wybudowanie tarasu drewnianego nie jest skomplikowane, dlatego wiele osób decyduje się na jego zaprojektowanie i wykonanie we własnym zakresie. Można także zlecić prace firmom, które w tym zakresie mają duże doświadczenie. Przykładowo, osobom zainteresowanym zabudową jak tarasy drewniane Bielsko również daje taką możliwość. Do wykonania tarasu z drewna można wykorzystać specjalne deski tarasowe – to deski wykonane z drewna litego albo deski kompozytowe, które powstają ze zmielonego drewna wymieszanego z żywicami, a potem formowane są w kształt desek. Tarasy drewniane wykonuje się na specjalnych podbudowach – legarach. Powinny być one osadzone na betonowych bloczkach dla uzyskania dodatkowej stabilizacji. Należy także pamiętać o właściwym wykończeniu nawierzchni. Najczęściej wykonuje się impregnację olejem jak olejowanie podłóg drewnianych albo przez zastosowanie innych środków typu olejo-wosk. Aby taras drewniany mógł prezentować się pięknie przez wiele lat, należy pamiętać o tym, aby regularnie go konserwować – dzięki temu można nadać mu atrakcyjny wygląd i wydłużyć jego żywotność.