Uszczelki oringi. Jak dobierać najlepsze uszczelnienia pierścieniowe?

oringi

Uszczelnienia pierścieniowe, nazywane także jako oringi, to jeden z popularnych typów materiałów uszczelniających stosowanych w różnych obszarach przemysłu. O czym warto pamiętać przy ich zakupie? Głównym celem uszczelnień jest odpowiednie zabezpieczenie połączeń przed wyciekami medium, na przykład płynami, gazami, ciałami stałymi o drobnej strukturze. Właściwy dobór uszczelek pozwala na osiągnięcie maksymalnego poziomu szczelności, a tym samym bezpieczeństwa i efektywności procesów.

Jak wyglądają uszczelki typu oring?

Jednym z rodzajów uszczelek stosowanych w różnych dziedzinach przemysłu znajdują się oringi, czyli uszczelki pierścieniowe. To uszczelki charakteryzujące się swoim kształtem pierścienia, a dokładnie torusa. Są najczęściej wykonane z elastomerów, czyli gum, które nadają im odpowiednią elastyczność, a tym samym skuteczne dopasowanie do miejsca zastosowania. Oringi dostępne są w różnych rozmiarach, dlatego można specjalnie dopasować je do konkretnego urządzenia czy instalacji, jednak przy zakupie właściwych uszczelek pierścieniowych ich wymiary nie są jedynym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę.

Kiedy wymieniać uszczelki pierścieniowe?

Podobnie jak innego rodzaju uszczelki, także oringi z czasem ulegają zużyciu. Czas ich żywotności zależny jest głównie od stopnia intensywności ich użytkowania, a także od środowiska, w którym pracują. Wymiana uszczelek pierścieniowych – oringów wskazana jest wtedy, gdy przestają one pełnić swoją rolę, czyli zaczynają parcieć, kruszyć się, dlatego zmniejsza się ich stopnień szczelności. Także zamontowanie nowych uszczelek jest wskazane przy wymianie większych elementów, z którymi współpracują.

Jak wybrać odpowiednie oringi?

Dobór właściwych oringów ma szczególne znaczenie, dlatego też przy ich zakupie trzeba zwrócić uwagę na konkretne parametry uszczelki. Pierwszym czynnikiem jest rozmiar uszczelki. Jest on opisywany średnicę uszczelki oraz średnicę jej sznura. Drugim czynnikiem jest surowiec, z którego wykonano uszczelki. Do ich produkcji stosuje się różne rodzaje elastomerów, które tylko z pozoru wyglądają tak samo. W rzeczywistości różnią się one pomiędzy sobą swoimi właściwościami, między innymi odpornością na wysokie i niskie temperatury, na czynniki chemiczne, na przykład na oleje, płyny hydrauliczne, smary, benzynę, gazy, kwasy, zasady czy sole. Gdy pojawiają się problemy z doborem odpowiednich uszczelek, można zdecydować się na zakupienie zestawu oringów, w którym znajdują się uszczelnienia gumowe o różnych wielkościach.